MSM – Pod tą tajemnicza nazwą kryje się zwiążek metylosulfonylometan. MSM to po prostu związek siarki organicznej, zawierający funkcyjne grupy sulfynylowe. Co ciekawe MSM powszechnie występuje w atmosferze nad obszarami morskimi, gdzie jest wykorzystywany jako źródło węgla przez bakterie unoszące się w powietrzu. Jeżeli chodzi o spożywanie MSM, w naturalny sposób występuje w niektórych roślinach, obecny jest również w niewielkich ilościach w wielu produktach spożywczych. Ponadto sprzedawany jest jako suplement na stawy. Często można spotkać się z niską świadomością społeczeństwa na temat pozytywnego działania związków siarki. Nierzadko ludzie nawet myślą, że związek ten wcale nie działa korzystnie na zdrowie. Nic bardziej mylnego, ponieważ siarka to jeden z niezbędnych pierwiastków, który jest konieczny do poprawnego funkcjonowania organizmu.

Po pierwsze organiczna siarka wpływa na odporność. Stosując regularnie MSM czy to wraz z dietą, czy w formie suplementu będziesz dużo bardziej odporny na infekcje, przeziębienia czy grypę. MSM ma zdolność do usuwania z ustroju organizmu metali ciężkich, takich jak rtęć, arsen czy ołów. Jest to istotna właściwość, ponieważ metale ciężkie mogą uszkadzać DNA i działają mutagennie. Zatem jeżeli jesteś narażony na działanie lub przyjmowanie metali ciężkich warto stosować suplementację MSM. Kolejna rzecz warta zapamiętania: siarka organiczna jest niezbędna do produkowania wielu enzymów, kolagenu, keratyny, tkanki łącznej oraz przeciwciał. Właśnie między innymi dlatego jest tak bardzo ważna dla naszego ustroju. Ponadto MSM jest częstym składnikiem preparatów na problemy skórne takie jak trądzik, czy blizny, ponieważ odznacza się korzystnym działaniem na tą właśnie część ciała. Ujędrnia, uelastycznia, odmładza i regeneruje skórę, a także włosy i paznokcie. MSM wzmacnia działanie witamin i powoduje tak zwany efekt synergistyczny, czyli sprawia, że zażywane wszystkie razem są bardziej skuteczne niż gdyby każde z nich były stosowane osobno. Siarka organiczna dzięki temu, że jest prekursorem kolagenu minimalizuje złe objawy chorób stawów.
Suplementacja MSM powinna szczególnie wzbudzić zainteresowanie osób aktywnych, ponieważ może uchronić ich przed możliwymi kontuzjami. Może łagodzić objawy związany z różnego rodzaju schorzeniami układu ruchu. Siarka organiczna pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu przyspiesza regenerację mięśni i wzmacnia stawy. Ponadto doskonale odżywia kości i stawy, buduje chrząstkę oraz poprawia stan mazi stawowej. Siarka organiczna w połączeniu z witaminą C zwiększa wydolność oddechową sportowców. Pomaga także neutralizować kwas mlekowy, który jest przyczyną zakwasów.
Do najlepszych źródeł siarki należą jaja, mleko krowie, oraz warzywa, szczególnie białe i kapustne, cebula, czosnek. MSM obecny jest w bardzo wielu produktach spożywczych. Nadaje charakterystyczny ostry smak i zapach. Trzeba także pamiętać, że związki siarki zawarte w naturalnych produktach podczas obróbki termicznej łatwo ulegają ,,zniszczeniu’’. Z tego powodu chcąc dostarczyć sobie większą ilość siarki zaleca się spożywanie warzyw w surowej postaci.
Organizm osoby dorosłej wytwarza około 0,2g siarki na na 1 kg masy ciała. Byłoby to całkiem sporo, gdyby nie fakt, że każdego dnia pierwiastek ten usuwany jest wraz z moczem w dość dużej ilości, bo od 4 do 11 mg. Stosowanie MSM warto zacząć od małej dawki w celu przyzwyczajenia organizmu, na przykład od 1000 mg na dzień, a po kilkunastu dniach stopniowo zwiększać porcje. Jeżeli chodzi o maksymalne dzienne spożycie, jest to kwestia mocno indywidualna i należy ją ustalić z lekarzem lub dietetykiem. MSM bardzo dobrze łączy się z witaminą C, witaminami z grupy B, witamina D3, kolagenem i cynkiem.