Choć kojarzy nam się głównie z używanym w aromaterapii olejkiem eterycznym, lawendę można wykorzystać także do innych celów. Herbata na jej bazie to skuteczne remedium na bezsenność i stres, a także środek łagodzący bóle menstruacyjne. Popijając regularnie napar z lawendy poprawimy również kondycję skóry, uwalniając ją od niedoskonałości.

Olejek lawendowy działa bakteriobójczo, dzięki czemu jest pomocny w zwalczaniu rozmaitych infekcji oraz przyspiesza gojenie ran, z kolei lawendowa nalewka wzmacnia odporność i zapobiega przeziębieniom. Prozdrowotne działanie produktów na bazie lawendy jest znane od wieków. Zawarte w niej substancje chętnie wykorzystywane są przez producentów suplementów stosowanych w przypadku stanów lękowych, chronicznego zmęczenia, a nawet depresji. Jak dowiedli niemieccy uczeni, mogą one stymulować aktywność w pewnych obszarach mózgu i pozytywnie wpływać na przekazywanie impulsów między komórkami mózgowymi, co polepsza nastrój i działa uspokajająco.

Jednym z nieco mniej popularnych, za to wyjątkowo korzystnie wpływających na nasze zdrowie specyfików jest lawendowa herbata. Warto popijać ów aromatyczny napar z kilku powodów. Badanie przeprowadzone w 2015 roku przez tajwańskich naukowców wykazało, że już po dwóch tygodniach picia jednej filiżanki lawendowej herbaty dziennie znacząco poprawia się samopoczucie oraz zmniejsza poziom zmęczenia i niepokoju. Z kolei badanie, którego rezultaty zostały opublikowane na łamach czasopisma medycznego „Journal of Alternative and Complementary Medicine” dowiodło, iż picie herbaty lawendowej przed snem uspokaja system nerwowy powodując znacznie szybsze zasypianie.

Napar z suszonych kwiatów lawendy jest szczególnie polecany kobietom. Z jednej strony bowiem łagodzi on bóle menstruacyjne, z drugiej zaś – ma zbawienny wpływ na skórę. Pomocne może okazać się samo wdychanie aromatu herbaty unoszącego się znad filiżanki. Badanie irańskich uczonych przeprowadzone z udziałem 200 młodych kobiet wykazało, że wąchanie lawendy przez 30 minut w pierwszych dniach cyklu menstruacyjnego zmniejsza bolesność skurczy towarzyszących miesiączce. Z uwagi na antybakteryjne i antyseptyczne działanie, lawenda pomaga także uporać się z wypryskami oraz zwiększa produkcję kolagenu, działając na skórę odmładzająco.

Herbata lawendowa – przepis:

Aby przyrządzić herbatę lawendowąwystarczy wsypać do filiżanki pół łyżeczki suszonej lawendy, po czym wlać 150 ml wrzącej wody. Następnie należy odczekać dwie minuty, wlać kolejne 100 ml gorącej wody i pozostawić pod przykryciem na pięć minut. Jeśli chcemy wzbogacić smak naparu, możemy osłodzić go odrobiną naturalnego miodu.

 

Wg Onet.pl porady