1. Kudzu root – działanie

Kudzu root w medycynie niekonwencjonalnej stosuje się w leczeniu wielu dolegliwości. Roślina ta znana jest przede wszystkim w Chinach i Japonii. Stosuje się tam jej wodne napary z sproszkowanego korzenia lub suchych wyciągów alkoholowych. Składniki w niej obecne mają pomóc w leczeniu cukrzycy, grypy, nudności, migren i alergii. Kudzu root podaje się też, by obniżyć gorączkę oraz złagodzić objawy zapalenia górnych dróg oddechowych (kaszel, katar). Pozytywnie wpływa też na ciśnienie krwi, obniżając je. Stosuje się go wspomagająco przy nadciśnieniu tętniczym. Łagodzi również dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz objawy menopauzy. Odkryto również, że kudzu root pomaga wyjść z nałogu alkoholowego.

2. Kudzu root a alkoholizm

Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że wyciąg z korzenia kudzu daje pozytywne efekty w walce z alkoholizmem. Zdaniem badaczy mają za to odpowiadać obecne w roślinie związki flawonoidowe, takich jak daidzyna, daidzeina i pueraryna. Testy przeprowadzone na ludziach wykazały, że spożywanie kapsułek z kudzu zmniejszyło ilość wypijanego przez uczestników alkoholu o 40 proc.

Nie do końca wiadomo, z czego wynika takie działanie rośliny. Istnieje hipoteza, która sugeruje, że kudzu root zatrzymuje przemianę alkoholu etanolowego na etapie aldehydu octowego (odpowiada on za objawy zatrucia alkoholowego).

Jest też i inna teoria. Alkohol stymuluje wydzielanie w mózgu dopaminy i serotoniny, a więc “hormonów szczęścia”. Daje uczucie wyluzowania, komfortu. I zdaniem niektórych takie same działanie ma wyciąg z kudzu root. Obecne w nich izoflawonoidy dają poczucie radości, a to sprawia, że człowiek nie ma potrzeby sięgnięcia po alkohol, narkotyki, nikotynę czy inne używki.

3. Kudzu root lekiem na raka?

Pojawiły się doniesienia sugerujące, że kudzu root może zapobiec rozwojowi raka prostaty. Obecna w nim genisteina hamuje proces angiogenezy. Komórki nowotworowe nie otrzymują niezbędnych do ich rozwoju substancji, a tym samym nie mogą dalej się rozwijać.

Kudzu root wspomaga również usuwanie z organizmu wolnych rodników, chroniąc go przed stresem oksydacyjnym.

4. Kudzu root – opinie

Wiele osób zastanawia się, gdzie kupić kudzu root. Nie jest dostępny we wszystkich aptekach, szybciej kupić go można w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Występuje w postaci tabletek lub mąki (skrobi), którą stosuje się do zagęszczania sosów i zup oraz jako zamiennik żelatyny.

Kapsułki stosuje się 2-4 razy dziennie. Można je połknąć lub otworzyć i ich zawartość wsypać do jedzenia lub picia. Za opakowanie 90 tabletek zapłacić trzeba od 35 do 55 zł.

 
 

Kudzu root nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie zaleca się go stosowac również w sytuacji, gdy przyjmuje się leki przeciwzakrzepowe.