Papierek lakmusowy należy do rodziny papierków wskaźnikowych. Papierkami wskaźnikowymi nazywamy wskaźniki przyjmujące postać cienkich pasków bibuły nasączonej roztworem substancji chemicznej będącej indykatorem. Po nasączeniu papierki są suszone i w takiej postaci – suchego paska bibuły – trafiają do sprzedaży. Papierki wskaźnikowe wykorzystuje się do wykrywania różnych substancji. Najczęściej stosowane są papierki uniwersalne, które pozwalają określić pH danego roztworu. Tę samą rolę pełnią papierki lakmusowe.

Papierki lakmusowe to bibułki nasączone roztworem lakmusu będącego naturalnym wskaźnikiem pH. W roztworach o odczynie kwasowym lakmus przyjmuje barwę czerwoną, natomiast w przypadku roztworów o odczynach obojętnych i zasadowych zabarwia się na niebiesko. W przemyśle chemicznym papierki lakmusowe są coraz rzadziej stosowane, gdyż pH roztworów oznacza się obecnie przy użyciu papierków uniwersalnych, coraz częściej można je za to znaleźć w domowych apteczkach. Dlaczego?

Papierki lakmusowe a badanie pH moczu

Papierek lakmusowy możemy wykorzystać do mierzenia poziomu kwasów i zasad, a co za tym idzie do określenia poziomu zakwaszenia naszego organizmu poprzez określenie pH moczu. Bezpośrednie ustalenie pH w komórce lub we krwi jest niezwykle trudne, dlatego lekarze oraz dietetycy coraz częściej zalecają swoim pacjentom obserwowanie ogólnej sytuacji metabolicznej organizmu poprzez regularne wykonywania pomiarów pH z wykorzystaniem właśnie papierków lakmusowych. Na ich korzyć przemawia łatwość obsługi oraz niski koszt zakupu – za 100 sztuk musimy zapłacić niecałe 14 złotych.

Zanim omówimy wykorzystanie papierka lakmusowego w praktyce poświęcimy chwilę na sprawdzenie, dlaczego zakwaszenie organizmu jest tak niepożądane. Zacznijmy od tego, że domowe sprawdzanie pH moczu pozwoli nam w stosunkowo łatwy i niedrogi sposób ustalić, czy nie cierpimy z powodu przewlekłego zakwaszenia organizmu, które obecnie można by dopisać do listy chorób cywilizacyjnych. Nadmiar kwasów w organizmie zatruwa go, jednocześnie obciąża wątrobę i nerki, upośledza proces metabolizmu komórkowego, wypłukuje minerały istotne dla kości, zębów, paznokci i włosów oraz szeregu ważnych funkcji organizmu. Osoby cierpiące na przewlekłe zakwaszenie organizmu skarżą się na brak energii, odczuwanie bólu, problemy z koncentracją, ogólne osłabienie organizmu.

Skoro już wiemy, dlaczego zakwaszenie organizmu jest zjawiskiem niepożądanym sprawdźmy, jak sprawdzić pH za pomocą papierka lakmusowego, który możemy kupić w każdym sklepie z odczynnikami chemicznymi, dobrej drogerii oraz rosnącej liczbie aptek.

Badanie pH przy użyciu papierka lakmusowego

Podczas oznaczania pH moczu bardzo ważna jest praca na świeżym roztworze, który należy zebrać do naczynia. Następnie odrywamy jeden z papierków i zanurzamy pole wskaźnika w roztworze na około 1 sekundę. Po wyjęciu wskaźnika z roztworu pole zmieni swój kolor. Kolor widoczny w polu wskaźnika należy porównać ze skalą kolorów w ciągu 2 minut od wykonanego pomiaru. Po tym czasie wynik może być nieprawidłowych. Dla idealnego określenia indywidualnego profilu kwasowo-zasadowego organizmu powinno się wykonać około 7 pomiarów w ciągu dnia, które po wpisaniu do specjalnego diagramu pozwolą na określenie poziomu zakwaszenia organizmu. Diagramy przeznaczone do oceny poziomu zakwaszenia organizmu dostępne są online.