Wraz z coraz większą popularyzacją wegańskiego i ekologicznego stylu życia, część osób, która ceni doskonały, prosty skład i wierzy w naturalne właściwości zdrowotne roślin, wybiera roślinne eko kosmetyki. Do jednych z coraz chętniej wykorzystywanych w branży kosmetycznej składników należy olej konopny, znany dotychczas jako skuteczny środek na wiele dolegliwości zdrowotnych. Jak stosować olej konopny na włosy? Jakie korzyści można z niego czerpać?

Czym jest olej konopny?

Konopie to rośliny należące do gatunku Cannabis sativa. Już na samym wstępie można podkreślić, że kojarząca się z konopiami marihuana o właściwościach psychoaktywnych, również klasyfikuje się do gatunku Cannabis, lecz jest to zupełnie inna odmiana. Z roślin konopi można otrzymywać wiele produktów – susz, miał, liście, a z nasion najczęściej tłoczy się prozdrowotny olej.

Olej konopny, który ma najwięcej walorów odżywczych jest tłoczony na zimno. Warto również pamiętać, ze prawdziwy olej konopny, mimo płynnej formy, różni się od olejku CBD (kanabidiolu), który wytwarzany jest z liści i kwiatostanu konopi. Olej z nasion konopi może być wykorzystywany zarówno w kuchni, jak i w celach kosmetycznych (podobnie jak olej kokosowy). To co ważne – olej z nasion konopi nie zawiera THC, jest całkowicie legalny i może być spożywany przez dzieci.

Olej konopny na włosy – jakich efektów można się spodziewać?

Prawdziwy, wysokiej jakości olej konopny ma naprawdę ogrom właściwości prozdrowotnych. I nie ma tu znaczenia czy zostaje on wykorzystywany jako środek spożywczy, czy też stosowany jest na skórę lub włosy. Główną zaletą oleju konopnego jest to, że chroni włosy przez zniszczeniami i bardzo je regeneruje. Magiczna moc olejków stosowanych na włosy znana jest już od tysięcy lat.

Olej marokański, arganowy i kokosowy podbiły rynek europejski, wypierając sztuczne, chemiczne kosmetyki do włosów, które nierzadko zawierają szkodliwe substancje takie jak silikony, SLS i parabeny. Olej konopny nakładany regularnie na włosy, odgrywa znaczącą rolę w ich ochronie przed uszkodzeniami wypływającymi z czynników mechanicznych (suszenia, prostowanie włosów, farbowanie), jak i szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (ostre słońce, bardzo niskie temperatury). Jednymi z najważniejszych korzyści ze stosowania oleju konopnego na włosy są:

  • Zapobieganie łamaniu się włosów podczas czesania
  • Zatrzymywaniu optymalnego nawilżenia w strukturze włosa
  • Ochrona przed przenikaniem szkodliwych substancji w mieszki włosowe
  • Poprawa nawilżenia, elastyczności
  • Regeneracja bez obciążania, włosy są lekkie i odbite u nasady

Zwolennicy stosowania olejku z nasion konopi do włosów, mogą spodziewać się ogólnego wzmocnienia włosów, ich szybszego wzrostu i niesamowitego nawilżenia. Olej konopny stosowany na końcówki, chroni je przed rozdwajaniem. Nałożony na całe włosy – w formie maski, silnie regeneruje włosy na całej długości, a także wpływa stabilizująco i łagodząco na skórę głowy. Może wpłynąć regulująco na nadprodukcję sebum, a także łagodzić podrażnienia i zmniejszać swędzenie.

Olej konopny na włosy, czym jest podyktowana jego skuteczność?

Olej konopny to prawdziwe bogactwo wyśmienitych składników, które gwarantują włosom zdrowy i piękny wygląd. Do tej grupy zaliczają się kwasy omega-3, omega-6 i duża dawka naturalnych antyoksydantów, które powodują niszczenie wolnych rodników odpowiedzialnych za uszkodzenia zdrowych komórek organizmu i przyspieszenie starzenia się skóry. Kwasy tłuszczowe, połączone z antyoksydantami zawartymi w oleju konopnym wzmacniają cebulki i zapobiegają wypadaniu włosów.

Olej konopny, jako jeden z nielicznych naturalnych produktów zawiera bardzo wysokie stężenie niezbędnych kwasów tłuszczowych z grupy omega. Wynosi on aż 3:1! Oprócz tego, zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe: oleinowy, stearydonowy i kwasu gamma-linolenowy. Obecne są w nim również takie składniki jak witamina E, chlorofil, fosfolipidy, fitosterole, karoten i niewielka ilość cynku i żelaza, wapnia, magnezu, potasu i fosforu. Łyżka prawdziwego oleju z nasion konopi zawiera 14 gramów tłuszczu, 1,5 grama tłuszczów nasyconych i 12,5 grama tłuszczów wielonienasyconych. To prawdziwa bomba zdrowotna, która wpływa nie tylko na zdrowie wewnętrzne, ale również doskonały wygląd skóry i włosów.

Olej konopny ma wiele zastosowań – jedna butelka prawdziwego oleju konopnego, wysokiej jakości przyda się zarówno w kuchni, jak i w łazience podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Dobroczynna moc, która płynie z natury jest ogromną potęgą obok, której ciężko przejść obojętnie.

 

Kuba Domżał