Kanabinoidy są w stanie łagodzić ból, nudności, wymioty, epilepsję, udar niedokrwienny, urazy mózgu, dolegliwości stwardnienia rozsianego, nowotwory oraz są pomocne w leczeniu depresji.

Kannabidiol, czyli CBD, znacznie redukuje napięcie nerwowe, łagodzi stany lękowe. To szczególnie ważne również dla osób zmagających się z bezsennością. Niedobory kannabinoidów w naszym organizmie mogą przyczyniać się do obniżonej jakości snu i powodować kłopoty z zasypianiem.

Farmakologiczne leczenie tej choroby bywa skomplikowane i szkodliwe dla organizmu, a przy tym wymaga jeszcze regularności i długotrwałego stosowania. Statystyki pokazują, że ok. 30% osób zażywających tego typu leki nie odczuwa żadnej poprawy. Odstąpienie od leczenia farmakologicznego bywa opłakane w skutkach, ze względu na liczne efekty uboczne i nawrót choroby.

Alternatywą dla takiego leczenia jest ekstrakt CBD, który nie tylko reguluje nastrój i samopoczucie, ale wykazuje również działanie antylękowe i uspokajające. 
Olej CBD zwiększa poziom serotoniny (tak samo jak np. fluoksetyna) i glutaminianu w korze przedczołowej oraz nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych.

Naukowcy ustalili ponadto, że kannabidiol wspiera działanie tradycyjnych leków antydepresyjnych (z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny), umożliwiając zmniejszenie stosowanej dawki i uniknięcie skutków ubocznych.