Zastosowanie Boraksu (Czteroboran sodu)

Jeden produkt – tysiące zastosowań.

BORAKS (10-ciowodny czteroboran sodu)

 
(Borax Decahydrate Na2BO4 x 10H2O)
 
Tetraboran sodu (boraks, czteroboran sodu), Na2B4O7 − nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu borowego. Tworzy bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie. Powoli ogrzewany traci wodę krystaliczną, w temperaturze 300–400 °C przechodzi w sól bezwodną. Barwi płomień na zielono. Występuje w przyrodzie jako minerał boraks rodzimy. Stosowany jako odczynnik, np. do wytwarzania pereł boraksowych, jako środek ułatwiający lutowanie, w przemyśle wykorzystywany do produkcji szkła i szkliw; stosowany także jako składnik mikronawozów.
 

Boraks jest ekologicznym a zarazem bardzo tanim środkiem mającym wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i nie tylko.

Dostosuj się do poniższych przepisów a na pewno pozbędziesz się problemu przy użyciu uniwersalnego Boraksu.  Używaj rękawiczki gumowe ażeby zapobiec podrażnieniu skóry.

 • Boraks jako preparat na mrówki, pchły, rybiki, karaluchy i inne insekty

Mrówki i rybiki -zagotować pół szklanki wody z jedną szklanką cukru. Ostudzić i dodać łyżkę stołową Boraksu. Dobrze wymieszać. Uzyskaną galaretkę umieścić np. na płaskich plastykowych pokrywkach w miejscach nawiedzanych przez mrówki.
Karaluchy – zmieszać czubatą łyżkę Boraksu z małą łyżeczką cukru pudru i pozostawić małą kupkę w miejscach nawiedzanych przez karaluchy.
Pchły – miejsca zapchlone posypać Boraksem, pozostawić na kilka godzin, następnie odkurzyć.

 • Boraks jako preparat do odstraszania os, szerszeni i innych owadów z rodziny osowatych

Owady osowate- rozpuścić 1 (jedną) porcję boraksu w 9 (dziewięciu) porcjach wody. Uzyskany rozczyn wlać do spryskiwacza po czym obficie spryskać gniazdo niepożądanych owadów. Spryskane gniazdo / miejsce pozostawić na kilkadziesiąt minut do wyschnięcia i ponownie powtórzyć spryskanie. Rozrobiony boraks po wyschnięciu pozostaje na sprykanych owadach, które tego nie lubią i wynoszą się , a następnie giną.

 • Boraks jako wybielacz do prania i usuwania plam (np. po winie, herbacie, kawie)

Moczenie-proporcja-jedna czubata łyżka stołowa Boraksu na cztery litry wody.  Dokładnie rozmieszać.  Moczyć ok. 30 minut.
Pranie-Boraks jest doskonałym i bezpiecznym środkiem do prania kolorów. Wystarczy dodać do używanego proszku do prania pół szklanki Boraksu i wsypać do pralki.

 • Boraks likwiduje odór moczu, usuwa plamy na wykładzinach podłogowych, dywanach, itp.

Zmieszać Boraks z wodą w celu uzyskania pasty.  Pastę należy wetrzeć gąbką w miejsa plam suchych.  Pozostawić do całkowitego wysuszenia pasty a następnie odkurzyć bardzo dokładnie.  W przypadku plam mokrych należy rozmieszać  pół ( 1 ) szklanki Boraksu z półtora szklanką (1 1) wody i uzyskaną mieszaniną należy polać mokrą plamę.  Osuszyć miejsce przy użyciu suchej gąbki.

 • Boraks likwiduje odór kociej / psiej uryny w kuwetach (pudełkach z piaskiem)

Boraks jest idealnym a zarazem bezpiecznym środkiem do likwidacji odoru moczu kota / psa załatwiającego się do kuwety.  Dno pustej kuwety należy pokryć równomiernie Boraksem-jedna do dwóch szklanek. Następnie warstwę Boraksu należy pokryć odpowiednią warstwą piasku.  Sposób ten likwiduje nieprzyjemny odór uryny naszych ulubieńców.

 • Boraks jako środek czyszczący sanitariaty:  wanny, toalety, kabiny prysznicowe, kafle łazienkowe, zlewy

Boraks należy zmieszać z wodą w celu uzyskania gęstej pasty.  Posmarować lub czyścić pastą zanieczyszczone powierzchnie i pozostawić na 15 minut.  Następnie zeskrobać pastę po upływie czasu i spłukać gorącą wodą.  Czyszcząc muszlę toaletową, należy wsypać około pół szklanki Boraksu i pozostawić na co najmniej godzinę.  Wyszorować muszlę szczotką toaletową i spłukać.
Efekt: czysta i pachnąca muszla toaletowa.

 • Boraks jako środek czyszczący i dezynfekujący lodówki i zamrażarki

Rozmieszać dokładnie dużą łyżkę stołową Boraksu z 750 ml wody (trzy szklanki).  Uzyskaną mieszaniną umyć wnętrze lodówki lub zamrażarki.

 • Boraks likwiduje odory pojemników (koszów) na śmieci

Wysypać na dno pojemnika na śmieci niewielką ilość Boraksu lub umyć pojemnik mieszaniną Boraksu z wodą.

 • Boraks jako środek nadający połysk biżuterii ze srebra i złota oraz sztućcom ze stali nierdzewnej

Zmieszać szklankę Boraksu z jedną szklanką soku cytrynowego w celu uzyskania pasty.  Pastę nanosimy na gąbkę z szorstką powierzchnią, następnie czyścimy zanieczyszczone powierzchnie.  Pozostawiamy pastę na kilka minut na powierzchni przedmiotu, a następnie spłukujemy ciepłą wodą.

 • Boraks jako środek do mycia fajansu, porcelany, naczyń emaliowanych, itp.

Napełniamy zlew ciepłą wodą i rozpuszczamy pół szklanki Boraksu.  Myjemy naczynia w mieszaninie, a następnie dokładnie płuczemy i osuszamy przedmioty.

 • Boraks udrażnia rury ściekowe

Wsypujemy pół szklanki Boraksu w zablokowany odpływ zlewu, następnie powoli zalewamy dwoma szklankami gorącej wody.  Pozostawiamy na 15 minut i ponownie spłukujemy zlew gorąca wodą z kranu.

 • Boraks likwiduje odór rozlanego skwaśniałego mleka

Mieszamy łyżkę stołową Boraksu z 750 ml wody.  Uzyskaną mieszaniną myjemy wnętrze lodówki lub zamrażarki, bądź inną zanieczyszczoną powierzchnię.

 • Boraks jako topnik do lutowania i spawania
 • Boraks jako wybielający i zmiękczający pranie dodatek do ekologicznych orzechów piorących

W tym celu dodajemy pół szklanki boraksu do pralki razem ze stosowanym środkiem piorącym (proszek, orzechy piorące lub kule piorące)

 • Boraks czyści lustra i okna

Należy wymieszać 1/2 szklanki octu i 2 łyżki boraksu (lub 1/4 szklanki sody oczyszczonej) z 2 litrami wody. Można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, np. lawendowego. Powstały środek skutecznie usuwa osad z wody na bateriach umywalkowych. Używamy go do czyszczenia elementów chromowanych, okien, luster, ścian, zmywalnych tapet etc.

 • Boraks likwiduje nieprzyjemne zapachy (mocz, zwierzęce odchody, zepsute mleko)

Boraks usuwa zapachy z psujących się resztek jedzenia czy moczu. W tym celu wystarczy pojemnik na śmieci czy kocią kuwetę umyć roztworem boraksu albo posypać go na dno.

 • Boraks wywabia uciążliwe plamy z odzieży (wino, herbata, tłuszcze, buraki, soki itp.)

Boraks pomoże również w usunięciu plam. W tym celu przygotowujemy roztwór z 1 czubatej łyżki boraksu i 4 l wody, w którym moczymy splamioną tkaninę ok. 30 minut, a następnie pierzemy jak zwykle.

Plamy na dywanach i wykładzinach

Plamy suche – przygotowujemy pastę z boraksu i wody i wcieramy ją gąbką w plamy. Gdy pasta wyschnie, zeskrobujemy ją i dywan dokładnie odkurzamy.

Plamy mokre – mieszamy 1/2 szklanki boraksu z 1,5 szklanki wody i tym roztworem polewamy plamę. Osuszamy suchą gąbką.

Plamy z pleśni na tkaninach usuniemy wcierając w zapleśniałe miejsca roztwór przygotowany z pół szklanki boraksu i 2 szklanek gorącej wody. Pozostawiamy tkaninę na kilka godzin w wodzie, a następnie dokładnie płuczemy!

 • Boraks jako środek owadobójczy (mrówki, karaluchy, rybiki cukrowe)

Przygotowujemy galaretkę i ustawiamy w miejscu występowania robactwa (insektów). Po ostudzeniu dodajemy łyżkę stołową boraksu. Karaluchy zwalczymy proszkiem powstałym z wymieszania 1 łyżki boraksu i łyżeczki cukru pudru. Wysypujemy małe kupki w miejscach nawiedzanych przez karaluchy. Zapchlone miejsca posypujemy suchym boraksem i po kilku godzinach dokładnie odkurzamy.