Kompendium wiedzy o właściwościach Yerba Mate – tak po prostu. Z poniższego artykułu dowiesz się o najważniejszych cechach paragwajskiego naparu oraz przekonasz się, czy warto włączyć ją do swojej diety. Zapraszamy!

O właściwościach Yerba Mate krąży w sieci bardzo wiele informacji – niektóre z nich są całkowicie wyssane z palca, a inne w 100% prawdziwe. Aby każdy fan południowoamerykańskiego suszu miał pewność, że dokładnie zna wszystkie cechy naparu z paragwajskiego ostrokrzewu przygotowaliśmy wyczerpujące i kompleksowe zestawienie wiedzy o właściwościach Yerba Mate. Dowiesz się z niego jak Mate wpływa na nasze zdrowie, witalność, czy odchudzanie, a dodatkowo rozprawimy się z kilkoma najpopularniejszymi dotyczącymi jej mitami. Artykuł będzie doskonałym uzupełnieniem wiedzy zarówno początkujących jak i doświadczonych Mateistów. Zapraszamy!

YERBA MATE – OGÓLNY OPIS WŁAŚCIWOŚCI PARAGWAJSKIEGO NAPARU

Zacznijmy od tego, że Yerba Mate i jej właściwości mogą być jednoznacznie uznane za korzystne. Liczne badania prowadzone przez szeroko znane, poważane instytucje, takie jak Narodowy Instytut Yerba Mate (INYM), Paryskie Towarzystwo Naukowe, czy International Agency for Research on Cancer oraz badania wiarygodnych naukowców, między innymi Lubin JH, De Stefani E, Abnet CC, et al. Maté drinking and esophageal squamous cell carcinoma in South America: pooled results from two large multicenter case-control studies. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2014; 23: 107–16 (link tutaj), Castellsagué X, Muñoz N, De Stefani E, Victora CG, Castelletto R, Rolón PA. Infl uence of mate drinking, hot beverages and diet on esophageal cancer risk in South America. Int J Cancer 2000; 88: 658–64. (link tutaj) oraz wiele, wiele innych analiz ponad wszelką wątpliwość udowadniają, że picie Mate jest po prostu zdrowe. Okazuje się, że włączenie jej do naszej codziennej diety jest dobrym pomysłem. Dlaczego? O tym piszemy poniżej.

YERBA MATE – WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE

Czas na konkrety. Prozdrowotne właściwości Yerba Mate są widoczne już na pierwszy rzut oka. Po pierwsze napar z Ostrokrzewu Paragwajskiego wykazuje właściwości antyoksydacyjne, czyli krótko mówiąc pomaga nam w oczyszczeniu organizmu z szkodliwych wolnych rodników, które mogą powodować przyspieszenie procesów starzenia się skóry i całego ciała oraz mogą zwiększać ryzyko występowania licznych chorób (uszkadzając łańcuchy DNA). Dodatkowo Mate uznawana jest za produkt moczopędny, przez co dodatkowo pomaga usuwać toksyny z organizmu. Oprócz tego cenną właściwością Yerby jest zawartość licznych witamin i minerałów, takich jak: witaminy C, E, B1, B2, oraz A, czy sód, krzem, potas, żelazo, wapń, magnez i inne. Dzięki nim nasz ulubiony napój zyskuje właściwości przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe!

Krótkie podsumowanie prozdrowotnych właściwości Yerba Mate

 • wykazuje właściwości antyoksydacyjne
 • zawiera liczne witaminy i minerały
 • wykazuje działanie przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne i inne
 • pomaga oczyszczać organizm

YERBA MATE – WŁAŚCIWOŚCI POBUDZAJĄCE

Właściwości pobudzające, które posiada Yerba Mate, są dla wielu z nas najważniejszym powodem picia paragwajskiego naparu. Najważniejsze jest tutaj działanie zawartej w liściach Ostrokrzewu Paragwajskiego kofeiny oraz teobrominy. To właśnie dzięki nim czujemy pozytywnego, energetycznego “kopa”, który daje nam siłę do dalszego działania. Oprócz tego składniki te rozszerzają nasze naczynia krwionośne i wpływają na poprawę krążenia krwi. W przeciwieństwie do kawy lub popularnych puszkowanych energetyków Yerba Mate pobudza na długie godziny (zamiast jednorazowego skoku energetycznego).

Fani Mate często wspominają też, że picie Yerby pomaga im w uzyskaniu koncentracji i pokonywaniu zmęczenia, a dzięki nawet jednej porcji poprawia się ich samopoczucie.

Krótkie podsumowanie pobudzających właściwości Yerba Mate

 • gwarantuje pobudzenie dzięki zawartości kofeiny oraz teobrominy
 • reguluje ciśnienie krwi i rozszerza naczynia krwionośne
 • zależnie od gatunku pobudza na długi czas, nawet do kilku godzin
 • wspomaga funkcje poznawcze mózgu i poprawia samopoczucie

WŁAŚCIWOŚCI ODCHUDZAJĄCE YERBA MATE

O odchudzających właściwościach Yerba Mate pisaliśmy na naszym blogu już wcześniej. Dieta z uwzględnieniem naparu z Ostrokrzewu Paragwajskiego na pewno przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy prowadzą aktywny tryb życia lub chcą łatwiej stracić zbędne kilogramy. Zacznijmy od tego, że Mate zmniejsza ilość kwasów tłuszczowych oraz złego cholesterolu w naszym organizmie, co może prowadzić do ograniczenia ryzyka otłuszczania się wątroby. Odchudzające właściwości Yerba Mate opierają się także o działanie katechiny, która to pomaga w przetwarzaniu tzw. wielocukrów i tłuszczów. Dodatkowo Yerba ogranicza magazynowanie tłuszczu w komórkach tłuszczowych! Aktywne osoby cenią sobie także pobudzającą moc Mate, która wspiera ich podczas treningów.

Ważnym czynnikiem jest także zapewnianie nam uczucia sytości po spożyciu porcji naparu. Krótko mówiąc specjalne receptory naszego ciała są “oszukiwane” przez Yerbę, przez co odczuwamy mniejsze uczucie głodu. Brzmi nieźle, prawda?

Czas na krótkie podsumowanie odchudzających właściwości Yerba Mate.

 • ogranicza przyswajanie się cukrów i tłuszczy w naszym organizmie
 • dzięki Mate w naszych komórkach tłuszczowych odkłada się mniej tłuszczu
 • zapewnia uczucie sytości, ogranicza poczucie głodu
 • pobudza do aktywności fizycznej

WŁAŚCIWOŚCI NEGATYWNE YERBA MATE – OBALAMY MITY

Na potrzeby naszego zestawienia powiemy sobie tylko, że wszelkie informacje świadczące o tym, że Yerba jest szkodliwa, są po prostu nieprawdziwe. Negatywny wpływ na nasze serce i krążenie, powodowanie bezsenności, a nawet właściwości rakotwórcze… to wszystko bzdura! Liczne badania i certyfikaty (badanie Division of Cancer Epidemiology and Genetics z Państwowego Instytutu Badań nad Rakiem z Rockville z USA, odznaczenie Argentyńskiej Fundacji Kardiologii itd.) całkowicie rozprawiają się z mitami dotyczącymi Mate.

TERAZ JUŻ WIESZ – YERBA MATE JEST PO PROSTU ZDROWA!

Posiadając powyższą wiedzę o właściwościach Yerba Mate możesz popijać ją bez obaw o swoje zdrowie, ba, masz nawet świadomość, że dzięki niej lepiej dbasz o swoje zdrowie! Jeżeli lubisz naturalne i zdrowe rozwiązania, to Mate z pewnością jest przeznaczona dla Ciebie. Sportowcy, osoby pracujące fizycznie, jak i te w biurze, starsi, młodsi, sportowcy czy leniwcy – wszyscy z nich z pewnością skorzystają na włączeniu naparu z Ostrokrzewu Paragwajskiego do swojej diety!