Kofeina jaka jest każdy widzi – pobudza i daje nam siły do działania. Znamy ją głównie z kawy, jednak inne popularne napoje różniej ją zawierają. Dowiedz się więcej z poniższego artykułu.

Kofeinę znamy przede wszystkim dzięki kawie – to właśnie ona jest znana z wysokiej zawartości tej substancji, która pomaga nam otrząsnąć się z porannego zamroczenia i stawić czoła kolejnemu dniu pracy. Jednak nie tylko kawa może dostarczyć ją do naszego organizmu, kofeinę znajdziemy także w Yerba Mate. W poniższym artykule powiemy sobie czym właściwie jest bohaterka naszego dzisiejszego wpisu, w jaki sposób działa, czy nie jest przypadkiem szkodliwa dla naszego zdrowia oraz przybliżymy sobie substancje pobudzające Yerba Mate. Zaczynamy!

YERBA MATE – SUBSTANCJE POBUDZAJĄCE

Oczywiście zaczniemy od kofeiny w Yerba Mate. Kofeina jest alkaloidem, która jest substancją psychoaktywną z grupy stymulantów. Została odkryta przez niemieckiego chemika Friedricha Ferdinanda Rungego w 1819 roku. Dzięki swojemu działaniu szybko zyskała popularność na całym świecie – oczywiście w postaci kawy, herbaty, czy Yerba Mate. Wpływa na zakłócanie działania adenozyny będącej “lekiem nasennym” produkowanym przez nasz organizm. Kofeina jest też częstym dodatkiem puszkowanych napojów energetycznych.

Jeżeli przyjrzymy się różnego rodzaju napojom pobudzającym odkryjemy, że ich zawartość kofeiny bardzo się różni. Dzięki temu możemy sięgnąć po zróżnicowane sposoby na pobudzenie! Poniżej znajduje się przybliżony opis występowania kofeiny w Yerba Mate i innych popularnych napojach.

  • kawa Espresso – 2000 mg/l
  • kawa z ekspresu – 650 mg/l
  • kawa parzona – 500 mg/l
  • “energetyki” – 300 mg/l
  • herbata – 280 mg/l
  • Yerba Mate – 350 mg/l

Warto zwrócić uwagę, że Yerba Mate posiada także inne substancje pobudzające oprócz kofeiny, jednak ten artykuł ich nie dotyczy. Pamiętajmy także, że kofeina w Yerba Matewystępuje w towarzystwie wielu witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy, których brak, na przykład, w niezdrowych energetykach.