Jak parzyć Yerba Mate? Czy wiesz, że istnieje na to kilka sposobów? Poznaj najciekawsze z nich z Yerba Mate Store – zapraszamy!

Każdy z nas z pewnością odkrył już swój ulubiony gatunek yerby, porę, o której lubi ją spożywać, czy rodzaj naczynia, które najlepiej sprawuje się podczas sączenia ulubionego napoju. Czy jednak każdy z nas wie, jak parzyć Yerba Mate? Okazuje się, że jest na to naprawdę wiele sposób, a rodzaj parzenia suszu może różnić się w zależności od miejsca (np. Argentyńczycy parzą yerbę inaczej, niż Brazylijczycy) i indywidualnych upodobań. Jeżeli chcesz poznać najciekawsze sposoby parzenia Yerba Mate, zostań z nami!

PARZENIE YERBA MATE – NAJPOPULARNIEJSZE METODY

Pierwszą zasadą, dla doświadczonych mateistów będącą całkowitą oczywistością, jest to, że nie zalewamy suszu wrzątkiem (chyba, że lubimy bardzo gorzką i bardzo mocną yerbę). Mówi się, że najlepsza temperatura wody dla parzenia Yerba Mate to około 70-80 stopni Celsjusza. Oczywiście temperatura może być nieco wyższa lub niższa i powinna zależeć od naszych własnych preferencji. Z czasem nauczymy się, jaki stopień nagrzania wody wydobywa z suszu odpowiedni dla nas aromat i moc. Osoby początkujące mogą wesprzeć się kilkoma prostymi krokami parzenia Yerba Mate:

  • Wsyp do naczynia 2 lub 3 łyżki suszu
  • Potrząśnij naczyniem i włóż do niego bombillę
  • Powoli wlewaj gorącą (nie wrzącą!) wodę do naczynia
  • Odczekaj kilka minut, aż napój osiągnie komfortową temperaturę
  • Pamiętaj, że możesz zalać jednorazowo użytą porcję suszu ponownie!

SPOSÓB PARZENIA YERBA MATE – RÓŻNE TEMPERATURY WODY

Oczywiście sposobów parzenia Yerba Mate jest o wiele więcej. Bardzo wiele zależy od temperatury wody. W odpowiedzi na pytanie jak parzyć Yerba Mate warto uwzględnić kilka ciekawych opcji! Zimna, a nawet lodowata woda da nam terere – zimną yerbę, pożądaną szczególnie w gorących miesiącach lata. Taka yerba jest delikatna i bardzo orzeźwiająca. Nieco cieplejsza woda (do około 40 stopni Celsjusza) pozwoli nam na parzenie delikatnej Yerba Mate. To doskonały sposób na rekreacyjne popijanie yerby, nawet wieczorem. Pamiętajmy, że temperatura wody poniżej zwyczajowych 70-80 stopni Celsjusza sprawia, że aby nasz napój nabrał mocy, należy pozostawić go na nieco dłużej, tak, aby miał czas na “wyciągnięcie” z yerby wszystkiego, co najlepsze. Ponownie – wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Jak parzyć Yerba Mate, która będzie niezwykle mocna i aromatyczna? Dla poszukiwaczy mocnych wrażeń polecamy zaprzenie suszu wodą do 10 stopni chłodniejszą od temperatury wrzenia i pozostawienie suszu na około 10 minut. Ostrzegamy, że taka yerba może być cierpka i gorzka!

Teraz już wiecie, jak parzyć Yerba Mate. Jeżeli odkryliście już swój ulubiony smak, pozostało Wam tylko wypróbować wszystkie sposoby przyrządzania tego niezwykłego napoju!