Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do picia Yerba Mate? W końcu wiemy, że jest zdrowa i zupełnie nieszkodliwa dla naszego zdrowia. Sprawdź to razem z Taoria.pl »

O tym, czy Yerba Mate jest zdrowa pisaliśmy już wcześniej. Wykazaliśmy, że Yerba jest bezpiecznym, zdrowym i poprawiającym komfort życia napojem, a dodatkowo rozprawiliśmy się z dotyczącymi jej mitami. Jednak z paragwajskim naparem, podobnie jak ze wszystkimi innymi substancjami, nie wolno przesadzać. Najważniejszy jest tu bowiem zdrowy rozsądek oraz stosowanie się do, bądź co bądź, nielicznych przeciwwskazań do picia Yerba Mate. No właśnie – o jakich przeciwwskazaniach mowa? Czy Yerba Mate na pewno jest dla każdego? Sprawdźmy to!

NAJWAŻNIEJSZE PRZECIWWSKAZANIA – YERBA MATE Z GŁOWĄ

Istnieje kilka grup ludzi, które powinny raczej unikać Yerba Mate oraz zapoznać się z poniższymi przeciwwskazaniami. Być może Mate nie okaże się w większości przypadków zupełnie nieszkodliwa, jednak ostrożność i zdrowy rozsądek są najważniejsze! Przejdźmy zatem do zestawienia:

  • Dzieci – pierwszą grupą z przeciwwskazaniami do picia Yerby są dzieci. Powód jest identyczny jak w przypadku, na przykład, kawy. Mate silnie pobudza (co jest zupełnie zbędne biorąc pod uwage energię i ruchliwość dzieci!) oraz zawiera kofeinę. To właśnie ona jest tu głównym problemem – lekarze zalecają unikanie kofeiny w młodym wieku, wobec czego należy zadbać o to, by nie znalazła się w diecie naszej pociechy.
  • Matki w ciąży – powody są podobne. Choć Yerba zawiera mnóstwo minerałów, witamin oraz antyutleniaczy, to zawarta w niej kofeina jest odradzana młodym mamom. Niektóre z nich sięgają po mniejsze porcje lub delikatniejsze odmiany Mate, po prostu ograniczając dawkę wspomnianej wyżej substancji – ponownie, najważniejszy jest umiar!
  • Osoby pijące dużo kawy oraz puszkowanych energetyków – jeżeli lubimy wypić kilka filiżanek kawy, zapić je w ciągu dnia puszkowanym napojem energetycznym, a na koniec poprawić się porcją Yerby, możemy mieć problem. Zbyt duża ilość kofeiny i substancji pobudzających może prowadzić do kołatania serca, zawrotów głowy oraz innych przykrych dolegliwości. Nadmierne spożywanie pobudzaczy jest przeciwwskazaniem do picia Yerba Mate – najlepiej będzie zrezygnować z innych używek na rzecz zdrowej Mate.

Jak widać lista osób, które nie powinny pić paragwajskiego naparu jest zdecydowanie krótsza, niż ta, które powinny po niego sięgać! Yerba Mate mogą bowiem bez przeciwwskazań pić wszyscy dorośli, młodzież, osoby starsze, osoby pracujące fizycznie, pracownicy umysłowi, kobiety, mężczyźni, sportowcy oraz leniuchy. Wystarczy wybrać swój ulubiony gatunek i cieszyć się wspaniałym smakiem Ameryki Południowej! Smacznego!